Op 6 mei komt de internationale expertisemarkt naar Rotterdam voor het FUEDI Seminar. Wil jij je netwerk uitbreiden, je kennis bijspijkeren én internationale ontwikkelingen van dichtbij meemaken?

23 april 2026

IPSOS-onderzoek naar agressie en intimidatie gerechtelijke deskundigen

Auteur: NIVRE
NIVRE
IPSOS-onderzoek naar agressie en intimidatie gerechtelijke deskundigen

In de zomer van 2025 heeft IPSOS een onderzoek uitgevoerd naar de mate waarin deskundigen worden geconfronteerd met uiteenlopende vormen van agressie en intimidatie in relatie tot hun werk als gerechtelijk deskundige. Ook de bij het NIVRE geregistreerde experts die als gerechtelijk deskundigen hebben hieraan meegewerkt. Het onderzoek is gedaan in opdracht van de werkgroep ‘onheuse bejegening deskundigen*’ in het kader van het programma Weerbaarheid juridische beroepen van het ministerie van Justitie en Veiligheid. 

Gefocust is op verbale agressie, fysieke agressie, bedreiging en intimidatie. Deskundigen uit het strafrecht, het civiele recht en het bestuursrecht zijn uitgenodigd deel te nemen aan dit onderzoek. In totaal hebben 682 deskundigen meegedaan aan het onderzoek,  waarvan 111 gedragsdeskundigen. De vragenlijst was aan 3835 deskundigen verstuurd.

Inmiddels is het onderzoek afgerond en heeft IPSOS gerapporteerd. Vooral de deskundigen in het civiele recht hebben in de afgelopen vijf jaar wel eens te maken gehad met een vorm van verbale of fysieke agressie, bedreiging of intimidatie. De meeste incidenten vinden plaats tijdens persoonlijk contact.

Bij het weergeven van de bevindingen heeft IPSOS en om statistische redenen geen onderverdeling gemaakt naar soort deskundigheid. De aantallen waren te klein om betrouwbare uitspraken te doen.  

De werkgroep ‘onheuse bejegening deskundigen’ gaat zich onder andere inzetten voor een door het ministerie gesubsidieerde bewustzijnstraining voor de gerechtelijke deskundigen. De resultaten van het onderzoek kunnen daar een goed uitgangspunt voor vormen. 

*De Werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van Dienst Justitiële Inrichtingen DJI, Landelijk Register van Gerechtelijke Deskundigen (LRGD), Landelijke Deskundigheidsmakelaar Politie (LDM), Nederlands Instituut voor Forensische Psychiatrie en Psychologie (NIFP), Stichting Nederlands Instituut van Register Experts (NIVRE), Nederlands Forensisch Instituut (NFI), Nederlands Register Gerechtelijke Deskundigen (NRGD),  Pieter Baan Centrum (PBC), StAB Gerechtelijke Omgevingsdeskundigen.

Jaarverslag 2025

Het jaarverslag 2025 is gepubliceerd! Rode draad door 2025? Onafhankelijkheid en het vinden van de balans.