Vanaf 1 juli jongstleden zijn wij niet meer aan de Boompjes, maar aan de Jan Leentvaarlaan 63 in Rotterdam gevestigd!

24 juli 2025

Het voorportaal van de NIVRE Tuchtcommissie: De Vertrouwenscommissie

Auteur: NIVRE
NIVRE
Susan Mogony

Het bestaat al enige tijd en er wordt ook af en toe gebruik van gemaakt: de NIVRE Vertrouwenscommissie. De Vertrouwenscommissie is het voorportaal van de Tuchtcommissie. Wat het doel is van deze Vertrouwenscommissie?  Zoals ook in het gewone leven ontstaan er af en toe meningsverschillen; in dit geval meningsverschillen tussen schade-experts onderling of tussen schade-experts en een schade-expertiseorganisatie. In veel van deze gevallen wordt het meningsverschil opgelost of blijft het bestaan, zonder dat dit tot problemen leidt.

Maar soms lost een meningsverschil zich niet op en ontstaat er een impasse. Dit soort impasses kunnen leiden tot een klacht. Zo’n klacht tussen schade-experts en/of schade-expertiseorganisaties gaat niet direct voor beoordeling naar de NIVRE Tuchtcommissie. Daar is een soort van ‘voorportaal’ voor.

Gaat het om een consumenten of een bedrijf die een klacht heeft over een schade-expert of de werkgever van de schade-expert? Dan kunnen zij zich wenden tot het onafhankelijke NIVRE Klachtenloket van De Geschillencommissie, zodat partijen via een eerste bemiddeling tot een oplossing kunnen komen.

Hebben schade-experts of hun werkgevers een klacht over een schade-expert of diens werkgever? Dan is er de Vertrouwenscommissie die via bemiddeling tot een oplossing van de klacht wil komen.

Zoals gezegd bestaat deze Vertrouwenscommissie al enige tijd en wordt deze ook af en toe al ingezet. Met de professionaliseringsslag die heeft geleid tot een nieuwe Tuchtcommissie, is ook de Vertrouwenscommissie onder de loep genomen.

Voorheen bestond de Vertrouwenscommissie uit de directeur van het NIVRE en twee actieve of voormalige schade-experts. Van belang in een bemiddelingsproces is dat de Vertrouwenscommissie een meer neutrale opzet krijgt. Immers bij bemiddeling moet er zo min mogelijk sprake zijn van afhankelijkheden of belangenverstrengeling. Daarnaast is het van belang dat er ook juridisch naar een vraagstuk wordt gekeken. Uitgangspunt bij de behandeling van de klacht zal ook hier de Gedragsregels voor NIVRE-experts zijn.

Om die onafhankelijke positie te waarborgen en juridische kennis te borgen is er een voorzitter voor de Vertrouwenscommissie aangetrokken, die zijn sporen heeft verdiend als deken en toezichthouder in de advocatuur. Naast de voorzitter zullen er twee leden – één met een juridische achtergrond en één met een mediation achtergrond – aan de Vertrouwenscommissie worden toegevoegd. Deze leden worden nu aangetrokken.

Daarnaast is het Reglement geactualiseerd, zodat de Vertrouwenscommissie de komende jaren weer beslagen ten ijs kan komen en op die manier hopelijk de deur naar de Tuchtcommissie gesloten weet te houden.

Wij zijn verhuisd!

Kijkje nemen op ons nieuwe kantoor? Vanaf 7 juli ben je van harte welkom.